کابینت مدرن چیست ؟

برای طراحی داخلی منازل، واحد های مسکونی و تجاری همواره موضوع انتخاب سبک کلی طرحی و دکوراسیون داخلی مطرح بوده است. از آن جایی که آشپزخانه یکی از کلیدی‌ترین ( شاید اصلی ترین) بخش های مربوط به طراحی و دکوراسیون منزل است, همواره موضوع انتخاب سبک کابینت آن تاثیر مهمی در خروجی نهایی کار دارد. برای انتخاب سبک کلی کابینت آشپزخانه خود می توانید از طرح‌های کابینت مدرن , کابینت کلاسیک یا ترکیب این دو ( کابینت نئوکلاسیک) استفاده کنید.
.در این مطلب به ارائه توضیح و بررسی کابینت مدرن میپردازیم
کابینت مدرن در واقع شامل طرح های مختلف و گوناگونی از کابینت است که با کمترین جزئیات و تزئین ها در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند. کابینت مدرن در اکثر موارد شبیه به طراحی های مینیمال است که در این طراحی ها سعی می شود تا حد امکان از اشکال هندسی ساده استفاده شود و فضایی ساده ایجاد شود. بر خلاف کابینت کلاسیک که در واقع در بخش طراحی های سنتی قرار می گیرد, کابینت مدرن کمترین جزئیات ممکن را دارد و تاکید اصلی آن بر سادگی , یکپارچگی و زیبایی با استفاده از طراحی مینیمال است.
سادگی درب‌ها و چوب ها، صافی و یکدست بودن طرح ها، طراحی زاویه دار و براق یودن از جمله نکاتی است که در کابینت آشپزخانه مدرن به آن توجه میشود. با توجه به پیشرفت روزانه تکنولوژی به خصوص در زمینه ابزارآلات و وسایلی که در منزل از آن ها استفاده می شود, تمایل سازندگان این وسایل و البته سلیقه مردم به سمت طراحی های مدرن و مینیمال میرود. به همین دلیل نیز مردم توجه ویژه ای به کابینت مدرن در طراحی منزل خود دارند.
جنس و طرح کابینت مدرن
برای ساخت کابینت مدرن می توان از متریال های مختلفی استفاده کرد مثلا شیشه های شفاف یا مات , سنگ , آهن و یا حتی پلاستیک. البته می توان از روکش های مخصوص پلاستیکی یا چوبی نیز برای طرح های مدرن استفاده کرد.
نکته جالبی که در مورد طرح کابینت مدرن وجود دارد این است که می توان از ترکیبات مختلفی برای ساخت آن استفاده کرد در حالی که در کابینت کلاسیک معمولا فقط از یک نوع متریال برای ساخت آن استفاده میشود. کابینت مدرن انواع مختلفی نیز دارد مثلا کابینت های گلاس , یکی از انواع پرطرفدار کابینت های مدرن است.
مدل درب های کابینت مدرن
در کابینت های مدرن سعی بر آن است که ساده ترین خروجی حاصل شود این موضوع را می توان در طراحی درب های کابینت مدرن نیز مشاهده کرد. این سادگی زیاد در درب کابینت مدرن و البته بخش های دیگر آن باعث میشود که استفاده از آن در محیط های متنوع امکان پذیر باشد.
درب کابینت های مدرن معمولا کاملا صاف است و هیچ گونه طرح خاصی روی وجود ندارد. هیچ جزئیات اضافی مثل حکاکی های تزئینی , سطوح برجسته یا مدل بندی سلطنتی روی آن دیده نمیشود. به خصوص اگر فضای شما کوچک باشد استفاده از کابینت مدرن و به خصوص رنگ های روشن تر آن , می تواند به شما کمک کند تا فضا بزرگ تر به نظر برسد.
روش های نگهداری از کابینت مدرن برای افزایش طول عمر
آشپزخانه و محیط آشپزخانه یکی از بخش‌های پراستفاده و یا حتی شاید پر استفاده ترین بخش منزل شما باشد. به همین دلیل حتی اگر موارد کوچکی را در ارتباط با کابینت آشپزخانه مدرن خود رعایت نکنید, به دلیل استفاده زیاد, همان مورد کوچک می تواند آسیب جدی به کابینت آشپزخانه مدرن شما بزند.
کشو ها و درب های کابینت مدرن خود را با آرامی باز و بسته کنید
یکی از مواردی که می تواند به سرعت به کابینت شما آسیب بزند این است که هنگام باز کردن و بستن کشو یا درب کابینت خود , فشار بیشتر از حد معمول به آن ها وارد کنید. توجه داشته باشید که یکی از بخش های آسیب پذیر کابینت مدرن شما, لولا ها هستند . به همین دلیل سعی کنید که درب ها و کشو ها را به آرامی باز و بسته کنید.
ممکن است برای ساخت کابینت مدرن شما از آرام بند استفاده شده باشد. این سیستم باعث میشود که اصطلاحا درب ها و کشوها با ضربه بسته نشوند و خود به خود و البته به آرامی بسته شوند. مراقب باشید که موقع بستن درب کابینت و کشو ها اجازه دهید که خود آرام بند, آن ها را ببندد و شما فشار اضافه ای به آن اعمال نکنید.
در آخر توصیه میشود که به صورت دوره ای از روغن چرخ خیاطی برای روان کردن لولا ها استفاده کنید. این کار می تواند طول عمر لولا ها را افزایش دهد.
تمیز کردن دوره ای سطوح کابینت مدرن
تمیز کردن دوره ای کابینت ها تاثیر زیادی در حفظ و نگهداری صحیح کابینت دارد. اگر آلودگی و گرد و غباری که به طور طبیعی روی سطح ایجاد شدهَ, برای مدت طولانی روی آن باقی بماند می تواند اندکی درون آن نفوذ کند و باعث آسیب زدن به کابینت و از بین رفتن زیبایی و جلوه ی کابینت آشپزخانه مدرن میشود. به همین دلیل باید به صورت مرتب به تمیز کردن کابینت ها بپردازیم. به خصوص روی سطح پیشخوان کابینت آشپزخانه یا بخش هایی از کابینت که ممکن است ادویه یا چربی (هنگام پخت و پز) روی آن بریزد. چون این بخش ها بیشتر در معرض آلودگی و تغییر رنگ قرار دارند.
قبل از قرار دادن ظروف داخل کابینت حتما آن ها را کاملا خشک کنید
درست است که روکش غالب کابینت های مدرن ضدآب است و داخل کابینت آشپطخانه هم از این قضیه جدا نیست ولی چون مغز اصلی کابینت ها غالبا از جنس چوب ام دی اف یا چوب چند لا است, امکان نفوذ آب به بخش درونی همچنان وجود دارد که در این صورت ممکن است باعث باد کردن کابینت بشود. علاوه بر این قرار دادن ظروف خیس و مرطوب داخل کابینت شرایط مساعدی را برای رشد قارچ های مختلف ایجاد میکند. به همین دلیل شدیدا توصیه میکنیم که از قرار دادن ظروف مرطوب داخل کابینت خودداری کنید.
از گذاشتن ظروف و وسایل سنگین در داخل طبقات کابینت خودداری کنید
با توجه به جنس ورقه های به کار رفته در ساخت کابینت آشپزخانه, هر کابینت قابلیت آن را دارد که تا وزن معینی را تحمل کند و اگر وسیله سنگین تری را داخل آن قرار دهیم باعث میشود که طبقات داخلی کابینت خم شوند و از حالت تراز و یکدست خود خارج شوند و در حالت بدتر حتی ممکن است طبقات کابینت بشکند.
مزایا و معایب کابینت مدرن
طبیعتا برای آن که بتوانید تصمیم گیری بهتری برای انتخاب کابینت آشپزخانه خود داشته باشید, باید نقاط قوت و ضعف کابینت‌های مدرن را بدانید هر چند که مزایای این کابینت از معایب آن بسیار بیشتر است, ولی آگاهی بیشتر به ما کمک میکند که انتخاب معقول تری داشته باشیم.
مزایای کابینت مدرن
اولین موضوع قیمت به صرفه آن است (نسبت به کابینت کلاسیک)
تنوع رنگ و طرح بسیار بالایی برای کابینت مدرن وجود دارد
اگر از متریال درجه 1 برای ساخت این نوع کابینت استفاده شود و به طور صحیح نیز از آن استفاده شود, عمر مفید بالایی خواهد داشت.
معایب کابینت مدرن
اگر یکی از درب های کابینت آسیب ببیند امکان تعمیر و تعویض آن وجود ندارد.
ضخامت روکش اکثر کابینت های مدرن بسیار نازک است و در برابر ضربه و خط و خش آسیب پذیرند.
این کابینت ها نسبت به حرارت و رطوبت شدید حساسیت بالایی دارند.