پارکت و لمینت

پارکت

امروزه به دلايل بسياري استفاده از پاركت به سنگ و سراميك ترجيح داده ميشود. پاركت به دليل اينكه از جنس HDF است باعث جلوگيري از هدر رفتن گرما در فصل زمستان مي شود. همچنين پاركت ها بعد از نصب قابليت جابجايي بدون خرابي را دارند و در مقايسه با سنگ و سراميك قيمت بسيار مناسبي دارند. پاركت جهت سبك سازي ساختمان به عنوان بهترين گزينه براي جايگزيني كف ساختمان در نظر گرفته شده است. در ضمن بزرگترين حسن پاركت، سرعت نصب آن مي باشد. به طور مثال در يك روز، كف يك واحد ساختماني نصب ميگردد، بنابراين در سرعت اتمام پروژه هاي ساختماني نيز بسيار موثر است. تمامي موارد بالا و مزاياي ديگرباعث شده كه امروز پاركت 100% مورد توجه انبوه سازان و سازندگان مسكن و مصرف كنندگان خانگي قرار بگيرد. افتخار ما، حسن انتخاب شماست.. پاركت عايقي نسبتاً قوي در مقابل انتقال صدا ، پوششي گرم و نوازش دهنده پا و تن در سرماي زمستان و ماده اي خنك و آرام بخش در گرماي تابستان است. اهميت ايمني و غيرلغزندگي پاركت زماني آشكار مي شود كه آن را با سراميك و خطرات سرخوردن هاي رايج بچه ها و بزرگسالان بر روي سراميك بخصوص مواقعي كه كف پا اندكي خيس باشد ، مقايسه كنيد.

بي حركتي و بي صدائي مطلق (اين را مقايسه كنيد با كفپوش يا شبه پاركتهاي لمينيت )كه صداي ناهنجار ناشي از حركت بر روي آن كاملاً آزار دهنده است. پاركت به عنوان سالم ترين كفپوش جهان از نظر سلامت و بهداشت و پاكيزگي شناخته مي شود. در مقايسه پاركت با موكت طبق آمار منتشر شده توسط مؤسسات شستشوي فرش و موكت در ايالات متحده، بيش از يك سوم وزن موكت را گرد و خاك و غبار ته نشين شده در لابلاي پرز و تار و پود آن تشكيل مي دهد. تصور كنيد تنفس دائمي در چنين فضايي چقدر مي تواند مضر باشد. بر خلاف اين نوع كف پوش ها ، پاركت كه پديدار شدن كمترين نشانه خاك و غبار ، بلافاصله بر روي سطح آن كاملاً آشكار و عيان است ، به راحتي نظافت مي شود و محيطي پاكيزه و سالمي را براي ساكنين خانه فراهم مي كند. از نظر اقتصادي ، پاركت را بايد به عنوان كالايي سرمايه اي تلقي كرد و نه مصرفي ، زيرا اين كفپوش هميشه ارزش مالي خود را حفظ مي كند و موقع فروش ملك به مراتب بيش از بهاي خود ايجاد ارزش افزوده مي كند. از اين مسئله كه بگذريم به دوام و پايداري پاركت مي رسيم كه قدمت آن گاهي از عمر خود ساختمان هم بيشتر است

پارکت های خارجی و وارداتی :

همانطور که شاید اطلاع داشته باشید از مورخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۷ قانون منع واردات ۱۳۳۹ قلم کالا به جهت خروج حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز از کشور اجرایی شد که پارکت لمینت نیز جزو این موارد بوده
همچنین طبق مفاد این بخشنامه ثبت سفارش های پیشین انجام شده برای واردات این کالاها هم ابطال می شوند یا بدون انتقال ارز انجام می پذیرد که عملاً نشان می دهد که واردات پارکت از تاریخ مذکور به هیچ وجه داخل کشور امکان پذیر نبوده است یا ورود ثبت سفارشات اندک با قیمت ارز آزاد توجیه اقتصادی نداشته است.

در این میان مسئله پارکت های وارداتی به دو دسته تقسیم می شوند

دسته اول پارکت های وارداتی موجود در انبارها قبل از تاریخ ممنوعیت واردات

دسته دوم پارکت های تولید داخل به اسم پارکت های خارجی و فیک

دسته اول یعنی پارکت های وارداتی موجود در انبارها :
علیرغم اینکه پارکت لمینت یک کالای مصرفی با طول عمر نسبتاً زیاد می باشد اما طبق اتفاق نظر کارشناسان مربوطه به امور تولید نصب و مصرف کنندگان در کل دنیا ، بهتر است برای اجرا از پارکت های تولید شده با تاریخ جدید استفاده شود و حتی المقدور پارکت با تاریخ تولید بیش از ده ماه نصب و استفاده نشود…

چرا ؟هر جسمی دارای رطوبت نسبی است و این مسئله در قبال پارکت ها هم صادق می باشد حدود ۲.۵ الی ۲.۹ درصد وزن پارکت لمینیت را رطوبت تشکیل میدهد که مقدار آن با توجه به دانسیته و چگالی ، فیبر استفاده شده در مغزی متفاوت است ، همچنین نوع چوب و بافت و ریزی و درشتی الیاف و کمی و ازدیاد پارافین و فرمالدئید و غیره در این عامل دخیل هستند با توجه به این موارد انبارداری پارکت لمینت دارای شرایط خاصی می باشد که در کشور ما به هیچ وجه رعایت نمی شود انبار می بایستی دارای دمای حداقل ۱۸ درجه سانتی گراد باشد و حداکثر رطوبت نسبی هوا ۷۵ درصد باشد در غیر این صورت یا مغزی پارکت لمینیت یا دچار رطوبت گیری شده و در سری کلیپ ها مشکلاتی به وجود می آید و یا مغزی پارکت لمینیت رطوبت نسبی خود را از دست داده و بلافاصله بعد از نصب و یا چند ماه بعد از نصب صدای شکستن بافتهای پارکت لمینت با تردد بر روی آن به گوش می رسد که این یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات پارکت لمینت می باشد همین مشکل در سال های پیش گریبانگیر بسیاری از پارکت های وارد شده از چین بود که به دلیل طولانی شدن زمان تولید تا مصرف به وجود می‌آمد .

به همین دلیل ذکر شده در کشورهای پیشرفته پارکت های لمینت با تاریخ قدیمی تر شامل تخفیف و فروش های ویژه جشنواره ای می‌شوند تا سریعتر بفروش بروند.

اما پارکت های دسته دوم که تولید داخل هستند دوستان عزیز توجه بفرمایید که بیش از ۱۰۰ برند با انواع اسم های ایرانی و خارجی در حال حاضر در حال پخش و دپو در سراسر کشور هستند که از چند کارخانه انگشت شمار خارج می‌شوند ، گذشته از بحث کیفیت که در این لحظه به آن نمی پردازیم ،
با قاطعیت یقین پیدا کنید کلیه این برندهایی که ادعای دپو و موجودی فول دارند کالای تولید شده در داخل کشور هستند که برخی با HDFخارجی و برخی با HDF و MDF ایرانی تولید می شوند.

دوستان پخش و فروش بهتر نیست با در نظر گرفتن شرایط بد اقتصادی کشور اطلاعات غلط و دروغ به مشتری و مصرف کننده ندهیم….

 

لمینت

در گذشته لمینت ها قیمت بالایی داشتند و از لحاظ ظاهری نیز به هیچ عنوان نزدیک مدل های چوبی هم نمی شدند. در حقیقت وقتی لمینت قدیمی را کنار چوب می گذاشتید کاملا به ماهیت پلاستیکی آنها پی می بردید. اما در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی چنین مواردی دیگر وجود ندارد. علاوه بر افزایش کیفیت ظاهری، شکل های متنوع و شیکی از لمینت ها تولید شده اند و توجهات بسیاری از مردم حتی آنهایی که سرسختانه معتقد به استفاده از چوب هستند را به سمت خود جلب کرده اند. البته لمینت ها علاوه بر طرح های پارکت چوبی در طرح های سرامیکی، سنگی و حتی بتنی نیز تولید شده اند و به همین خاطر تقریبا هر خانه داری با هر سلیقه ای که دارد می تواند کفپوش مد نظر خود را از بین مدل های لمینتی انتخاب کند.

اما لمینت چیست؟ هسته لمینت ها از نوعی فیبر چگال (HDF) ساخته می شود و روی این هسته فیبری یک لایه عکس با رزلوشن بسیار بالا قرار می گیرد به همین خاطر لمینت می تواند شکل هر ماده ای از قبیل چوب، سنگ، سرامیک و … را به خود بگیرد. البته در بعضی مواقع علاوه بر عکس، بافت هایی واقعی هم بروی بالاترین لایه قرار می گیرد تا به طرح عمق لازم را بدهد.

نصب لمینت ها بسیار آسان است و از طریق نوعی چسب مخصوص به کف اتاق چسبانده می شوند حتی مدل های کاملا آماده هم تولید می شوند که فقط باید روی کف قرار بگیرند.

در مورد ایمن بودن لمینت ها نمی توان به طور قطع نظر داد زیرا لمینت ها عمدتا حاوی ترکیب های شیمیایی خطرناکی مانند فرمالدهید هستند که مقدار زیاد آنها می تواند آسیب زا باشد.

اما از لحاظ دوام، لمینت حتی از چوب هم استحکام بالاتری دارند، در حقیقت لمینت ها در برابر زدگی، ساییدگی و خوردگی مقداری از چوب محکم تر هستند در نتیجه برای خانواده هایی که فرزند کوچک دارند لمینت گزینه مناسب تری خواهد بود.لمینت و چوب به راحتی نیز تمیز می شوند و یک جاروب ساده کار نظافت را انجام می دهد.